Banky mají mnoho nastavených pravidel, jinak tomu není ani v případě úvěrových produktů. Zatímco spolehlivý žadatelé s vysokou bonitou odchází spokojení, více rizikový žadatelé už musí počítat s menšími komplikacemi, které mohou eskalovat až v zamítnutí samotné žádosti o úvěr. Podmínky pro schválení se každým rokem zpřísňují a i z tohoto důvodu neustále přibývá i zamítnutých žádostí. Řada odmítnutých žadatelů pak míří do nebankovních společností, kde může výsledek vypadat jinak.
- Nesrovnalosti či chybně vyplněné údaje
Zdá se to nepravděpodobné, ale řada žádostí nakonec dojde k zamítnutí z důvodu, že nejsou odpovídajícím způsobem vyplněny potřebné údaje. Mohu chybět i některé rozhodující dokumenty, které banka potřebuje, aby se mohla adekvátně vyjádřit. Pokud je to i váš případ nemusíte zoufat, většinou banka požádá pouze o doplnění. V případě, kdy vám bude úvěr zamítnut na základě některých nesrovnalostí, je možné je doplnit a o úvěr zažádat znovu. Na podruhé se štěstěna už jistě přikloní na vaší stranu.
- Záznam v registrech
V tomto případě už je situace složitější. Rozhodující je, jak závažný přestupek byl ze strany dlužníka učiněn. Banka může nakonec úvěr přeci jenom schválit, je však zapotřebí počítat s vyšší úrokovou sazbu či s jiným znevýhodněním oproti klientům, ve které má banka větší důvěru. Pokud banka úvěr zamítne, toto konání se objeví ve vašich záznamech. Povětšinou tedy nemá smysl žádat o úvěr někde jinde, s největší pravděpodobností byste odcházeli i odsud s nepořízenou.
Nesmíme však opomenout nebankovní sektor, ve kterém jsou ke svým žadatelům přeci jenom přívětivější. Mnoho lidí využívá jejich služeb hlavně, co se rychlých spotřebitelských úvěrů týče, řada z nich však už několik let nabízí i nebankovní hypotéku. Podmínky úvěru jsou srovnatelné s těmi z bankovních institucí.