Asi není nikoho, kdo by se netěšil, až bude mít dovolenou. Zatímco děti ji mají v podstatě garantovanou v podobě prázdnin, u dospělého člověka zapojeného v pracovním procesu je to poněkud složitější.
Především mají mnohem kratší dobu, obvykle 4 týdny, které si mohou v průběhu roku rozvrhnout. To ovšem neznamená, že si je mohou naplánovat, jak chtějí. Datum jim totiž musí schválit nadřízený, a v případě nutnosti (například pokud ví, že v té době bude z nějakého důvodu nedostatek zaměstnanců) ji může i zamítnout.
Je tedy pochopitelné, že pokud už ji dostaneme ve vytouženém termínu, chceme si ji užít co nejvíce a pořádně si odpočinout. Zde je zajímavé, jak málokdy se to podaří. A většinou je na vině nedostatečné plánování. Přitom to jde poměrně snadno změnit.
Jakmile budete znát datum, kdy budete mít volno, je potřeba začít pomalu dělat plány. V první řadě je potřeba se rozhodnout, zda jej budete trávit doma nebo pojedete někam pryč, ať už do zahraničí či jen do kempu pod stan nebo dokonce na chatu. Výběr by měl záviset především na ročním období.
Dále je vhodné si říci, co byste během ní chtěli dělat. Zde je potřeba varovat před tím, že byste se pustili do velkého úklidu. Věřte, že to rozhodně není dobrý způsob, jak strávit vaše vzácné volné dny. Samozřejmě, někdy je to potřeba, avšak nevěnujte tomu více než den či dva z celé dovolené
Místo toho si naplánujte nikoliv to, co si myslíte, že je potřeba, nýbrž to, co chcete, ale nemáte na to během klasického pracovního týdne čas. Můžete například navštívit nějakou památku, přečíst si dlouho odkládanou knížku nebo shlédnout vytoužený film. Fantazii se meze rozhodně nekladou.
V neposlední řadě je však také nutné dávat pozor na své finance. Většina z nás má totiž tendenci během dovolené utrácet podstatně víc než obvykle, zvláště pokud jsme mimo domov. Stanovte si tedy předem, kolik si můžete dovolit utratit, a toho se držte. Pak prožijete skutečně pohodovou a odpočinkovou dovolenou.