V současné době jsou moderní kamna konstruována tak, že se v nich dá topit dřevem, nebo dřevěnými briketami. Teoreticky se v nich dá topit jakýmkoliv dřevem, ale prakticky tomu tak není. Ne všechna dřeva jsou k topení vhodná a některá mohou být nebezpečná i přímo pro vaše kamna, či krby. Každé dřevo je jinak tvrdé, má jinou výhřevnost, je v nich jiná vlhkost a má jiné chemické složení.
Jednou z nejzásadnějších vlastností, kterou musíme pohlídat, je vlhkost. Topit se má dřevem, kde je vlhkost pod hranicí 20%. Doporučuje se před zatopením sušit dřevo po dobu nejméně dvou let a to na větraném místě, které je ale kryté před deštěm a vlhkem. Aby bylo srovnání jasnější, čerstvé dřevo má v sobě vlhkost někde kolem 50%, proschlé v lese kolem 30%, teprve až sušené mezi 10 až 20 procenty. Z tohoto důvodu je dobré vědět, odkud naše palivo pochází, jak s ním případný obchodník nakládá, kde jej suší apod.
Zatopíme-li čerstvým nevysušeným palivem, tak většinu energie spálíte na vysušení vody. Z toho je jasné, že výhřevnost bude nízká a navíc dým a dehet zanáší ohniště, znečišťuje sklo a dochází i k postupnému ucpávání komína. Takové topení je dost neekonomické.
Kromě vlhkosti je třeba vědět, jak tvrdé dřevo vlastně máme. Nejvhodnější jsou dřeva tvrdá:
– Buk – asi nejvhodnější k topení, snadno se rozpaluje
– Dub – u nás asi nejpoužívanější topidlo v krbech a kamnech
– Habr – nejvýhřevnější topidlo, pro hodně suků náročnější na štípání
– Dřeva z ovocných stromů
Pak tu máme dřeva měkká, která mají hezký plamen, ale hoří krátce. Hodí se spíše k rozhoření a rozehřátí krbu:
– lípa, topol, vrba, borovice, smrk, olše
Dřeva z jehličnanů jsou tzv. pryskyřičnatá. Hoří rychle, s nízkou výhřevností, navíc pryskyřice zanáší a ucpává komíny.
Do otevřených kamen je ideální dřevo z břízy, protože nevystřeluje uhlíky a dobře hoří.
Určitě si dejte pozor na to, abyste nespalovali dřeva chemicky upravená, lakovaná, barvená, mořená, stejně tak navoskovaná, naolejovaná, lisované dřevotřísky, staré palety.